16 Haziran 2010 Çarşamba

Yeşil Kamera ile 'Dönüşüm'

Yeşil Kamera Üniversitelerarası 'Atık ve Geri Dönüşüm' Kısa Film Yarışması, Grup E yayıncılık tarafından yayınlanan Recycling Industry Dergisi tarafından Türkiye Çevre Koruma Derneği (TUÇEV) ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nın da katkıları ile düzenlendi.

Jüride Derya Baykal, Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, Nebil Özgentürk gibi önemli isimler de vardı. 5 kategori üzerinden toplam 15 üniversite ve her üniversiteden en az 2 veya daha fazla grup filmleri ile yarıştı.

Yarışmaya 4 kişilik 'yirmibeşartıyedibuçuk' adlı manidar grubumuzla Ege, Deniz, İlker ve ben katıldık. Bir ay gibi kısacık bir sürede hem senaryoyu, hem çekimleri, hem kurguyu, hem montajı nasıl hallettik hala inanamasam da bu süreçte nazımızı çekip, zorda kaldığımızda tek telefonla yanımızda biterek bizimle birlikte sabahlayan ve çekim aşamalarında da bize destek olan dostlar da bu sürecin unutulmazları.

Geçmişinde kısa film ile ilgili ve birlikte hiçbir çalışması olmayan bu dörtlü, birlikte kısa bir sürede çok güzel bir film yaptı ve 10 Haziran 2010 Perşembe günü İstanbul TÜYAP'ta düzenlenen ödül töreninde Elektronik Atıklar kategorisinde 'Dönüşüm' adlı ilk kısa filmleri ile birincilik ödülünü kaptı.

Ödül heyecanı ve sevinci neyse de, tören sonrasında insanların önümüzü kesip film hakkında yaptıkları inanılmaz güzel yorumlar, jürinin filmi çok beğenmesi bir ayda çektiğimiz çileyi bize tamamen unutturdu :) Nasıl güzel bir duygudur ki kelimelerle anlatılamıyor.

Film, üniversitelerde, çeşitli dernek, vakıf sempozyumlarında, fuarlarda tanıtım amaçlı gösterilecek. Biz bir süre gösteremeyecek olsak da kamera arkası görüntüleri ile zorlu sürecin eğlenceli kısmı ile ilgili ufak da olsa ipucu verebiliriz ;)


Untitled from yirmibesartıyedibucuk on Vimeo.

Hiç yorum yok: